Svenska Utsädesföretagens Förening (SVUF)
Svenska Utsädesföretagens Förening (SVUF)
”Pyramid förenklar vid databassökningar och hantering av redovisningsuppgifter.”
Maria Norén – ordförande för Svenska Utsädesföretagens Förening (SVUF)
Svenska Utsädesföretagens Förening (SVUF) har använt Pyramid sedan 2007. Behovet var att kunna hantera stora datamängder över flera år och anpassa affärssystemet efter verksamhetens behov.
”Vi har använt Pyramid under flera år och systemet och dess tillämpningar fungerar utmärkt för behoven vår verksamhet har,” säger Maria Norén, ordförande för Svenska Utsädesföretagens Förening (SVUF). ”Pyramid ger oss ett effektivt sätt att hantera kunder, artiklar och all fakturering. Pyramid förenklar också vid databassökningar och hantering av redovisningsuppgifter. Affärssystemet är lätt att förstå, vilket inte bara gör det enkelt att använda. Det har också underlättat när vi haft ny personal som snabbt kunnat börja arbeta i Pyramid.”
Bland annat har vi fått hjälp att integrera Pyramid med en webbsida där odlarna rapporterar om de har köpt eller odlat sitt utsäde. Om de har odlat själv, anger de också vilka sorter och hur mycket. Den här informationen går med automatik in i Pyramid och ut kommer i förekommande fall en faktura, som hamnar hos en tredje part för utskrift och utskick.
När nu även odlarkåren börjar upptäcka fördelarna med digital rapportering och redovisning, samt fördelarna med e-fakturering jämfört med traditionell pappershantering är detta områden som vi i SVUF säkert kommer att nyttja mer framöver.
KR System som återförsäljare ger snabb feedback vid frågor och funderingar – de är helt enkelt problemlösare! De känner vår verksamhet väl och bidrar också med löpande hjälp i vår ekonomifunktion.

Företagsfakta
Svenska Utsädesföretagens Förening, (SVUF) är en ekonomisk förening och branschorganisation för svenska utsädesföretag. Den bildades 1997 när den europeiska växtförädlarrättslagen trädde i kraft. SVUF samlar in licensavgifter för användning av egenproducerat utsäde (FSS) på uppdrag av medlemmarna. Medlemmarna består av växtförädlingsföretag, sortrepresentanter och utsädesföretag.
SVUF är medlem i European Seed Association (ESA) och International Seed Federation (ISF). SVUF arbetar för att driva medlemmarnas intressen i svensk jordbrukspolitik genom diskussioner med Jordbruksverket, LRF, SLU, Hushållningssällskapen med flera.


