100-tals förbättringar i Pyramid 4.15
– med fokus på funktion!
När Vitec Unikum datasystem AB presenterade nyheter i kommande Pyramidversion 4.15 deltog alla medarbetare på KR System i deras webinar.
Vi brukar träffas under trevlig former i Jönköping, men i år blev det ett digitalt möte istället. Olle Kristell, Försäljningschef Pyramid Business Studio, hos Vitec Unikum Datasystem AB (på bilden) höll i webinaret tillsammans med flera kollegor.
Vi är såklart väldigt nyfikna på Pyramid 4.15 som redan finns ute i pilotdrift. Det är dags att börja planera för uppgraderingar under hösten 2021 för dig som är intresserad. Bland 100-talsförbättringar, 30 omskrivna rutiner och 5 helt nya rutiner, har vi valt ut 10 stycken guldkorn som vi vill presentera för dig.
1. TEMA-vyer på skrivbord
En TEMA-vy är en skrivbordsvy som du kan koppla till Projekt, Inköp, Företag, Kontakt, Personal, Artikel eller Tillverkningsorder.
Den gör det möjligt att skapa ett specifikt skrivbord med smarta genvägar till exempelvis företag som du oftast arbetar med i Pyramid. Med en genväg för Leverantörscentralen kan aktuell leverantör visas direkt.
2. Snabbare rutinstarter och förbättrade infoboxar
Laddning av stora register har förbättrats. Det innebär exempelvis att vissa rutiner har blivit snabbare att starta.
Infoboxarna följer temafärg och har fått ett mer markerat huvud.
En av de många nyheterna gällande Pyramids centraler, är att programmet kommer ihåg senaste sortering i alla listkontroller när en central startas på nytt.
3. GDPR – Anonymisering och städning
Med rutin 878 GDPR Anonymisering/städning kan du nu anonymisera kunder i Pyramid. Funktionen Städning tar bort kunder och kontakter och Anonymisering tömmer data i relevanta fält.
4. Nytt coolt färgtema! Välj silver eller svart
Pyramids nya färgtema i silver eller svart, ger ett mjukt intryck för dig som vill ha en mer sober look, eller som helt enkelt föredrar vit text på mörk bakgrund.
5. Postadressfält har blivit uppdelade i Postnummer och Postort
Postadressen sparas i två separata fält; Postnummer och Ort. Befintliga postadresser konverteras vid uppdatering. Ändringen innebär att du kan välja att söka på del av eller hela postnumret och automatiskt få med tillhörande Postort. För postnummersök används GeoNames.
6. Bokföring direkt
Du slipper gå via rutinen för journaler! Det skapas nämligen verifikat direkt vid exempelvis fakturaregistrering eller betalning, utan journalutskrift och överföring till redovisningen. Bokföring direkt kan användas för journaltyperna IB, KF, LF, RF och UB. (Det är valfritt att aktivera Bokföring direkt, så du som vill fortsätta med den tidigare hanteringen kan göra det i lugn och ro.)
7. Resursbokning i CRM
Rutinen är helt omskriven och innehåller en mängd förbättringar, bland annat dessa:
- Starta dialogen med förinställd resursgrupp och studioflik
- Jämför resursers kalendrar
- Visa resurser enligt kategorier, Bokningstyp, Projektstatus, Färgkategori
- Dra och släpp order till schemat
- Överblick vilka aktiviteter och bokningar som är kopplad på order
- Flytta flera eller kopiera bokningar med kommando i schemat
- Enkelt ändra ansvarig och projektstatus på order vid resursbokning
- Bokningar, gruppbokningar, flerdagarsbokningar och återkommande bokningar är samlade i en och samma dialog
- Editerbar bokningsinformation som visas när man svävar över en bokning
- Högerklick med val att ändra, flytta, osv på en bokning
8. InExchange – standardkoppling på kundfakturasidan
Pyramid stödjer nu E-faktura Kund via InExchange XML.
9. Ny filtreringsmöjlighet i e-line
Med en kraftfullare filtreringsfunktionalitet i e-line kan du styra filtrering på olika
nivåer, från generell ner till skyltning/varugrupps-nivå. Det finns tre olika kontroller för filtrering; Kryssruta, Rullgardinslista och Reglage.
10. Flerlager – undanta lager från totalsaldo
Med nya egenskaper kan du undanta tex reklamationslager i en artikels totalsaldo.
- Undantas från försäljning
- Undantas från saldoberäkning
- Undantas från lagervärdering
- Varor på väg-lager
Vill du veta hur ditt företag kan uppgradera till 4.15?
Kontakta oss på KR System om du är intresserad av att boka in en uppgradering och vill veta mer om hur vi går tillväga.
Vill du läsa mer detaljerat om nyheterna i Pyramid 4.15?
Varsågod – här får du en länk till Vitec Unikums versionsblad: PBS415A_nyheter.pdf