Torell Pump levererar högkvalitativa pumpar och vattenbehandlingsutrustning till industri och VA-verk i hela Sverige.

”I Pyramid är det lätt att följa upp olika aktiviteter och delegera vid behov.”

Vesa Timoskainen – Teknisk Säljare

Torell Pump som tillhandahåller pumpar och flödesteknik till VA och industri i hela Sverige installerade Pyramid Business Studio år 2017. Det övergripande kravet var att lätt kunna arkivera information både från kunder och leverantörer i affärssystemet.

”Efter att ha jobbat i systemet ett tag, tyckte vi att det skulle vara bra med ett CRM-system som kunde kommunicera med vårt affärssystem Pyramid”, säger Vesa Timoskainen, Teknisk Säljare hos Torell Pump. CRM-systemet i Pyramid implementerades och gick live 2021-01-01.

”Vi tycker att Pyramid är ett väldigt lättjobbat program, som man lär sig snabbt. Pyramid är mycket användarvänligt både för säljare, ordermottagare samt lagerarbetare och vi ser en stor fördel med att man kan skapa aktiviteter. I Pyramid är det lätt att följa upp olika aktiviteter och delegera vid behov, exempelvis vid semestertider. Oavsett om man jobbar lokalt på kontoret eller på distans, är det enkelt att hitta aktiviteterna med all information,” berättar Vesa.

”KR System har verkligen levererat det vi har efterfrågat och varit väldigt behjälpliga under uppbyggnaden av vårt CRM System. Från dag ett tycker jag att de har lyssnat på våra önskemål, samt kommit med väldigt bra input på vissa anpassningar som vi har efterfrågat. Det är en styrka med Pyramid att återförsäljarna kan göra kundspecifika lösningar i systemet. Det som står på tur, är att se om vi kan implementera produktinformation på våra PDF-filer. På ordererkännande, faktura, följesedlar ska kunden lätt kunna trycka på en hyperlänk för att komma till vår hemsida och hitta informationen om just den produkt som kunden har köpt av oss,” säger Vesa avslutningsvis.

Företagsfakta

Torell Pump levererar högkvalitativa pumpar och vattenbehandlingsutrustning till industri och VA-verk i hela Sverige. De samarbetar enbart med ledande tillverkare sedan starten för mer än 50 år sedan. De bistår med reparationer, service och förebyggande underhåll av komponenter och applikationer. Omsättning: 66 MSEK. Antal anställda: 10 st.

Torell Pump AB använder sig bl a. av:

Order/Lager/Inköp

Pyramids modul Order/Lager/Inköp har heltäckande funktionalitet men samtidigt enkla flöden för att registrera order och inköp.

CRM / Säljstöd

CRM/Säljstöd drar nytta av all den information som finns i affärssystemet och ger stöd både för den egna personliga effektiviteten och för samarbetet med kollegor.

Flerlager

Håll reda på lagerstatus för olika lager Har ditt företag filialer på olika orter är Pyramid Flerlager den modul som hjälper dig att hålla reda på dina lagersaldon. I sökdialoger för artiklar visas i första hand totalsaldot, men det går också utmärkt att se vilka lagersaldo, reserveringar och inköp som finns på varje lager för sig.

Fakturaarkiv

Sök och skriv ut faktura- och kvittokopior Fakturaarkiv gör det möjligt att skriva ut fakturor och kvitton mer än en gång med originalutseende - det vill säga utan att stämplas KOPIA. Du kan även snabbt granska en gammal faktura, ett kvitto eller en räntefaktura direkt på skärmen.

CRM Suite

Prioritera sälj- och marknadsaktiviteter. CRM Suite är ett utökat säljstöd som skapar struktur för säljare i Pyramid.

Kontakta oss

Vi finns här för dig. Oavsett om du har en fråga, behöver hjälp eller bara vill bolla en idé kring IT och lösningar – hör av dig så hjälper vi dig vidare. Vi brukar svara inom 1-2 arbetsdagar.

Använder du Pyramid idag? (test cookie)