9 april, 2026
datorskärmar med Pyramid affärssystem synligt. Logo för Microsoft Copilot placerad framför skärmarna.

Prata med Pyramid – från fråga till färdig plan på nolltid!

Med Microsoft 365 och AI kan du lyfta det dagliga arbetet, minska administrationen och skapa ett mer datadrivet företagande, utan att förändra hur du använder Pyramid som affärssystem.

Du kan ställa frågor, följa upp siffror och få insikter utan att leta i menyer eller bygga rapporter. Copilot förstår Pyramid-databasen och affärslogiken bakom.

Du får ett helt nytt sätt att arbeta med Pyramid, där AI blir en naturlig del av vardagen. Resultatet blir att besluten tas snabbare, med bättre underlag och mindre administration.

Add-ons ger mervärde

Samla alla funktioner i en plattform genom att integrera lösningar direkt i ditt affärssystem. Vi har produkter som hjälper dig utveckla din verksamhet.

Snabbare betalningar

Automatiska betalningspåminnelser är en av våra Add-ons som flest kunder uppskattar.
Snabbare betalningar. Mindre handpåläggning. Bättre kassaflöde.

Kvinna vid en griffeltavla med texten webbinar.

Se inspelat webbinar med Svensk Webbhandel

Missade du vårt webbinar om att maximera din webbutik med Svensk Webbhandel, där vi berättade om en beprövad lösning som är fullt integrerad med Pyramid och ger dig möjlighet att skräddarsy webbutiken helt efter era behov?

Ingen fara. Du kan se det inspelade webbinaret på vår webbsida eller YouTube.

Fullbokad ERP-dag

ERP-dagen i Malmö är nu fullbokad. Du som har möjlighet att komma med kort varsel till eventet kan skriva upp dig på vår kölista.

På plats finns våra partners Crediflow, Creditsafe, Eazystock, Gung, Logtrade, Measure & Change, MediusGo, Svensk Webbhandel och Vitec Pyramid ERP.

Uppgradera till 4.18

Förbered din organisation för att börja arbeta i affärssystemet på webben. Gör en analys av de steg som behöver tas för att nå dit och i vilken takt det ska ske.

Uppgradera till Pyramid version 4.18 för förbättrad prestanda och många andra nyheter.

Vi hjälper dig på vägen.

Nu stärker vi säljteamet!

Vi välkomnar Anders Eriksson till oss på KR System!

Anders har lång erfarenhet av försäljning och affärssystem och blir ett starkt tillskott i KR Systems säljteam med sin kunskap och stora engagemang.  ”Jag gillar att tillsammans med ett team ta fram värdeskapande åtgärder och hjälpa till att utföra förändringar i etapper” berättar Anders. Anders styrka är just att hjälpa företag att utveckla sina processer med rätt systemstöd och bidra till företags utveckling.

ERP-dagen i Göteborg

På ERP-dagen i Göteborg samlades runt 100 kunder, 30 partners från ett 10-tal företag och 20 medarbetare från de 4 bolagen inom Serpentin. Stort tack till alla som deltog och gjorde dagen till en succé! 

Besök vår hemsida och se fler glimtar från ERP-dagen i Göteborg.

Sommarkampanj på Nets betalkortterminaler

Erbjudande till företag som vill koppla betalterminal till Pyramid butikskassa, eller modernisera befintlig lösning inför framtiden.

SaaS eller Hybrid – Vad är skillnaden?

Nyhetsbrevsinnehåll: Skillnaden mellan Pyramids plattformar. Vad innebär End-of-life för Pyramid. Add-ons med Löneexport. Nya Kassalagen 2027. Därför uppskattas ERP-dagen.

Kommer min Pyramid att sluta fungera?

Det pratas om End-of-life för Pyramidversion 4.16 och äldre. Men vad innebär det?

Pyramid ERP – Tre utgåvor att ha koll på

Idag finns det flera utgåvor av Pyramid. Här är de tre namn som du behöver ha koll på. Vi reder ut skillnaderna.

Är ditt system redo för nya kassalagen 2027

Nya kassalagen 2027 innebär krav på skriva ut eller exportera kassajournal i XML-format. Hur påverkar det dig som använder Pyramid Kassa?

Årets Pyramid Partner 2025 – Pyramid Cloud

KR System tilldelades priset som årets partner 2025 på partnerkonferensen, arrangerad av Vitec Pyramid ERP.

Kontakta oss

Vi finns här för dig. Oavsett om du har en fråga, behöver hjälp eller bara vill bolla en idé kring IT och lösningar – hör av dig så hjälper vi dig vidare. Vi brukar svara inom 1-2 arbetsdagar.

Använder du Pyramid idag? (test cookie)