26 januari, 2026

KR SystemSherpasDevisum och Netropolis går samman och bildar den gemensamma bolagsgruppen Serpentin, med Valedo Partners som ny majoritetsägare. Satsningen markerar starten på en ny fas för fyra av Sveriges mest etablerade specialister inom ERP- och verksamhetssystem, med målet att tillsammans bli Nordens ledande helhetsleverantör inom området. 

En sammanslagning som stärker kunderna 

Sammanslagningen är ett naturligt steg i respektive bolags utvecklingsresa. Var och en har under lång tid varit drivande inom ERP- och verksamhetssystem, inklusive drift, molntjänster och affärskritiska lösningar.  Tillsammans skapas en bolagsgrupp som inte bara stärker kundernas ERP- och verksamhetssystem, utan också lägger grunden för datadrivna arbetssätt och praktiskt använd AI.  
 
Kunderna behåller samma team och kontaktpersoner som tidigare då den lokala närvaron består, men nu med stöd av större resurser, bredare kompetens och en mer skalbar organisation. Alla tidigare ägare fortsätter i både operativa roller och som delägare, vilket skapar kontinuitet och ett gemensamt engagemang för den framtid som nu formas. Som en del av samgåendet erbjuds dessutom samtliga medarbetare delägarskap i den nya gruppen, vilket ytterligare stärker kultur, ansvarstagande och långsiktighet. 

Drivkrafterna bakom sammanslagningen

Serpentin blir den första aktören i Sverige som samlar ledande specialistkompetens inom Pyramid, Business Central och Dynamics 365 Finance & Operations under samma tak. Det gör att bolagsgruppen kan följa kunder genom hela ERP-resan – oavsett om verksamheten behöver skala upp, förändras eller förenklas. Modellen har redan tillämpats i praktiken och skalas nu upp i en gemensam organisation som kan möta den ökande efterfrågan på en Nordisk helhetsleverantör som kombinerar lokal närvaro och djup specialistkompetens.

Medarbetarna i centrum

En av utgångspunkterna för sammanslagningen är övertygelsen om att medarbetarna är den viktigaste resursen. Alla fyra bolagen har gemensamt att de ser medarbetarna som den viktigaste komponenten och har länge byggt kulturer präglade av engagemang, utveckling och kundfokus.

”Genom att föra samman våra fyra bolag tar vi ett naturligt och viktigt steg i vår utveckling. Vi bygger nu en gemensam organisation med en unik kombination av djup specialistkompetens, lokal närvaro och hög innovationskraft. Tillsammans kan vi erbjuda ett komplett ekosystem.”, säger Max Langer, VD på KR System AB.

“Vårt fokus är att skapa verkligt värde för kunderna. Det innebär inte bara att leverera teknik i världsklass, utan också att säkerställa att den fungerar i människors vardag. Vårt mål är att göra tekniken användbar, relevant och affärsnära. Det handlar inte om experiment, utan om lösningar som förenklar vardagen, förbättrar besluten och frigör tid i organisationen.

Medarbetarnas engagemang, kompetens och nära relationer med kunderna är det som gör denna satsning möjlig. Nu tar vi nästa steg tillsammans, och vi kommer bli starkast när det svänger, vilket det alltid gör i vår bransch.” avslutar Max.

För mer information

Max Langer, VD, KR System AB
E-post: max.langer@krsystem.se

Jeanette Anttila, Styrelseordförande, Serpentin
E-post: jeanette.anttila@smarkit.se

www.serpentin.se 

Låt dokumenten följa med till molnet 

Nyhetsbrevsinnehåll: Dokumenthantering i molnet. Business Studio via Serpentin. ERP-dag i höst. Add-ons. Fältvalidering & mallar. Utbildningar. Pyramid Partner 2025.

Nya EU‑regler för ångerrätt – 19 juni 2026

Den 19 juni 2026 börjar nya EU‑regler gälla för ångerrätt vid avtal ingångna online. Det krävs en funktion/knapp för ånger. Boka en uppdatering av Pyramid.

SaaS eller Hybrid – Vad är skillnaden?

Nyhetsbrevsinnehåll: Skillnaden mellan Pyramids plattformar. Vad innebär End-of-life för Pyramid. Add-ons med Löneexport. Nya Kassalagen 2027. Därför uppskattas ERP-dagen.

11-12 juni är vi på utbildning

Det innebär att vi inte kan svara i telefon och på meddelanden lika snabbt som vanligt. Vi hör av oss när vi är tillbaka.

Därför ska du använda Copilot, AI och Pyramid

Nyhetsbrevsinnehåll: Därför ska du använda Copilot, AI och Pyramid. Add-ons ger mervärde. Snabbare betalningar. Fullbokad ERP-dag i Malmö. Uppgradera till 4.18. Nu stärker vi säljteamet. ERP-dagen i Göteborg. Inspelat webbinar med Svensk Webbhandel.

Från filserver till modern digital arbetsplats

Dokumenten behöver följa med när du flyttar affärssystemet till molnet. Påbörja dokumentprojektet innan hela ERP-migreringen genomförs.

Kontakta oss

Vi finns här för dig. Oavsett om du har en fråga, behöver hjälp eller bara vill bolla en idé kring IT och lösningar – hör av dig så hjälper vi dig vidare. Vi brukar svara inom 1-2 arbetsdagar.

Använder du Pyramid idag? (test cookie)